A derékfájás okai: Mik a derékfájás általános tünetei?
A derékfájás valamint az alsó háti fájdalom a tünetek széles palettáját magában foglalhatja.
A derékfájás oka maga lehet enyhe, alig zavaró vagy komoly és bénító. A fájdalom kezdődhet hirtelen vagy lassan és idővel rosszabbá válhat.
A fájdalom hátterében meghúzódó ok függvényében a tünetek sokféle módon tapasztalhatóak.
A derékfájás általános tünetei az alábbiak lehetnek:
- Tompa vagy sajgó fájdalom, ami a derékhoz köthető
- Éles, égető fájdalom, amely a derék alsó részéből, a combokon át, akár a lábfejig sugározhat, amely érzéketlenséget és zsibbadást is okozhat. (isiász is lehet!)
- Izomgörcsök és merevség a derékban, csípőben és az alsó háton.
- A fájdalom rosszabb lesz hosszabb ideig történő üléstől vagy állástól.
- Nehéz egyenesen állás, járás vagy nehéz leülés.
Ezeken felül jó ha tudod, hogy a derékfájás a kialakulásától és lefolyásától függően, más-más a megjelenésük és időtartamuk:
- Akut fájdalom. Ez a fájdalomtípus általában hirtelen jelentkezik és több napig vagy hétig tart. Ezt a legtöbben természetes reakcióként kezelik a test sérülésére vagy szöveti elváltozásaira. A fájdalom fokozatosan elmúlik, ahogy a test gyógyul.
- Félhevenyderékfájás. Ez a fajta fájdalom általában mechanikai jellegű (úgy, mint egy izomhúzódás vagy ízületi gyulladás), csak hosszabb ideig tart, 6 hét és 3 hónap között.
- Krónikus fájdalom. Általában krónikusnak nevezzük azokat a derékfájásokat, amelyek 6 hónapnál tovább tartanak. Ez a fájdalom komoly és nem használnak rá a kezdeti kezelési módszerek. A krónikus fájdalom komplex állapotfelmérést igényel, annak érdekében, hogy megállapítsa a fájdalom pontos okát és meghatározza a megfelelő kezelési módot.
A derékfájás okai: Mik a derékfájás komoly tünetei?
Bizonyos esetekben a derékfájás oka egy komoly, azonnali segítséget igénylő betegség jele lehet.
Ha az alábbi tüneteket érzékeled magadon, azonnal fordulj egy sürgősségi kórházi osztályhoz:
- hirtelen vizelet- vagy széklettartási probléma
- hirtelen fogyás életstílusváltás, diéta vagy edzés nélkül
- láz és hidegrázás
- komoly, nem enyhülő fájdalom a hasfalban
Emellett ha fájdalmat érzel egy komoly trauma (pl. autóbaleset) után szintén fordulj orvoshoz.
Ha a derékfájás megakadályozza a mindennapi életed, a mozgékonyságot, az alvást vagy egyéb zavaró tünetek jelentkeznek, gyorsan orvosi segítséget kell keresned!
A krónikus derékfájás legtöbbször más tünetekkel is együtt jár. A legtöbb ember, akinek komoly derékfájdalma és/vagy lábfájdalma van, nehezen alszik, esetleg depressziós vagy szorong.
A derékfájás okai: Mik a derékfájás járulékos tünetei?
A derékfájás kezdődhet akut vagy krónikus módon is.
Tompa fájdalom derékfájással
A fájdalom ilyenkor a derékban marad és általában tompa, semmint égő, szúró vagy éles. Ez a fajta fájdalom társulhat enyhe vagy komoly izomgörcsökkel, csökkent mozgékonysággal és csípőfájdalommal is. Ilyenkor érdemes egy olyan edzőhöz, gerinctrénerhez fordulni, aki ismer olyan gyakorlatokat, amivel ez a tompa derékfájás csökkenthető, elmulasztható.
Lesugárzó fájdalom derékfájással
Néha a derékfájás éles, sajgó, zsibbasztó érzéssel társul, amely nem csak a derékban, hanem a combokban, a lábszáron vagy a lábfejen, sőt sarokfájás formájában is jelentkezhet.Ezt az ülőideg irritációja is okozhatja, amelyet isiásznak nevezünk. Különlegessége, hogy általában csak a test egyik oldalán jelenik meg.
Itt már gyógytornászhoz, illetve előtte orvoshoz érdemes fordulni.
Hosszas ülés miatti derékfájás
Az ülés más terhelést ró a csigolyákra és a porckorongokra, mint az állás, ezért bizonyos esetekben csak üléskor jelentkezik a derékfájás.
Van amikor a fájdalom ülés közben erősödik. A járás és a nyújtás gyorsan csökkentheti a fájdalmakat, de az ülés folytatása újra előhozhatja a tüneteket.
Ennek elkerülésére keress fel egy megfelelő edzőt, gerinctrénert, aki segít a helyes ülés megtanulásában.
Adott esetben az ilyen jellegű fájdalom oka lehet gerincsérv is, amelyet kezdetben gyógytornász kezel, végső esetben azonban műtéti kezelésre is lehet szükség.
Mozgástól növekvő fájdalom derékfájással
A derékfájás mögött megbújó ok függvényében, néhány pozíció kényelmesebb lehet a másiknál.
Például, gerinccsatorna-szűkület esetén a normális járás nehéz lehet és az előredőlt helyzetben történő mozgás csökkentheti a fájdalmat.
Annak a megfigyelése, hogy milyen pozícióban enyhül a fájdalom, rendkívül fontos információ a fájdalom mögött meghúzódó betegség kiderítésére.
Ébredéskor erősebb derékfájás
Sokan, akik derékfájást tapasztalnak azt panaszolják, hogy fájdalmaik reggel rosszabbak.
Felkelés és kevés mozgás után a tünetek akár teljesen el is múlnak. Ez a reggeli fájdalom a hosszú ideig tartó mozdulatlanság (alvás) következménye.
A fájdalom oka lehet a vérkeringés csökkenése, a rossz minőségű matrac vagy párna is. Érdemes ezeket is ellenőrizni.
Természetesen más módja is van, hogy derékfájásunk megjelenjen. A fájdalom egyénileg változik és sok faktor befolyásolja, mint a lelki és érzelmi egészség, pénzügyi stressz és fizikai aktivitási szint.
A derékfájás okai: Mik a derékfájás típusai?
A derékfájást sokféleképpen lehet kategóriákba sorolni.
A két leggyakoribb típus:
- Mechanikai fájdalom.Messze a leggyakoribb oka az alsó háti fájdalomnak a mechanikai fájdalom (axiális fájdalom).
Ez azt jelenti, hogy a panaszok elsősorban izmokhoz, szalagokhoz, ízületekhez vagy csontokhoz (a gerincben vagy akörül) kapcsolódnak. Ez a fajta fájdalom gyakran éppen derékfájásként jelentkezik, máskor a fenék vagy a láb is fájhat.
A mechanikai fájdalom általában a gerinc megterhelése (előre, hátra, fordítás, dőlés) miatt jelentkezik mozgás, állás, ülés vagy pihenés következtében. - Radikuláris fájdalom. Ez a fajta fájdalom a gerincvelői ideg becsípődésekor jelentkezik úgy, hogy azideg becsípődik és begyullad. Ez a fajta fájdalom követheti az ideg lefutását vagy lesugározhat a fenékbe és/vagy a lábakba is.
Ennek a fájdalomnak különleges érzete az éles, elektromos, égető típusú fájdalom, amely érzéketlenséggel és gyengeséggel párosul (isiász). Általában radikuláris fájdalmat csak testünk egyik oldalán érzünk.
Ezeken a forrásokon kívül sokféle forrása van a derékfájásnak, mint:
- sántítás
- myeilopátiás (gerincvelői) fájdalom
- neuropáthiás (idegi) fájdalom
- deformitás
- tumor
- fertőzés
- gerincsérv
- gyulladás miatti fájdalom (pl: reumatoid artritisz)
- olyan fájdalom, amely a test másik részéből származik, de derékfájásként jelentkezik (pl: vesekő, fekélyes vastagbélgyulladás)
Az is előfordulhat, hogy a derékfájásnak semmi látható oka nincsen.
Amikor ez történik, akkor a kezelés elsődleges célja a tünetek megszüntetése (míg máskor az okok megszüntetése) és a páciens általános egészsége.
Félheveny és krónikus derékfájás esetén minden esetben fontos egy alapos diagnózis, amellyel megalapozható a megfelelő kezelés és rehabilitáció.
Az alsó háti fájdalom kezelése csökkenti a visszatérő fájdalom fellobbanását és segít megelőzni a krónikus fájdalom kialakulását.