Milyen gerincbetegségek vannak? Mik a tünetei? Mit tehetsz az ellen, hogy elmulaszd, meggyógyítsd a porckoronsérved, lumbágód? Nézzük meg a gerincbetegségek fajtáit.
Porckorongsérv, gerincsérv:
Porckorongsérv
A gerincoszlopod különösen sérülékeny ízületi rendszert tartalmaz. Az egymás fölött elhelyezkedő csigolyák között kis ízületek hozzák létre a kapcsolatot. A csigolyatestek között porckorongok helyezkednek el, melyek rugalmas borítékkal rendelkeznek, belsejükben pedig egy kocsonyás mag, a pulpa található. Ez a struktúra adja a gerincoszlop rugalmasságát, flexibilitását, emiatt tudod hajlítani törzsed a különböző irányokba, ez adja meg a lehetőséget, hogy a gerinced függőlegesen is rugalmas legyen, speciális rugózó mozgás alakulhasson ki benne. A túlzott terhelések, főleg a függőleges irányúak és a torziós hatásúak, az erőteljes gerincmozdulatok a porckorongod külső burkának sérüléséhez, megszakadásához vezethet. A belül levő anyag kiboltosul, ezzel kialakul a gerincsérv, vagyis pontosabban a porckorongsérv. Ilyenkor a gerincoszlopod mellett futó mozgató, és érzőidegeket a kiboltosuló porc nyomhatja, mely különböző, heves tüneteket eredményezhet. Ilyen a zsibbadás a végtagjaidban, izomgyengeség a nyomás alatt álló mozgatóideg által beidegzett izomban, izomcsoportban. Ha érzőideget nyom a sérv, akkor heves, késszúrásszerű fájdalmat érezhetsz, akár mozgásképtelenné válhatsz. Mivel az elrepedt porcszövet, a csontszövethez hasonlóan összeforrni nem tud, ezért ez élethosszig fennálló panaszokat okozhat. A gerincoszlopod védelme tehát, még az ízületi rendszeren belül is prioritást kell, hogy élvezzen. Leggyakrabban az alsó háti, ágyéki területet érinti (súlyzók mozgatása során, ugrásokkal, dobásokkal járó sportágakban), de a nyaki szakasz is érintett lehet (kalapácsvetők, birkózók).
Lumbágó:
Lumbágó
A lumbágó sokszor egy apró, hirtelen mozdulatot követően vagy egy nehéz tárgy felemelésekor jelentkezik (jellemzően akkor, ha emelkedéssel egyidejűleg a testeddel elfordulsz). A váratlan, heves fájdalom a gerincoszlopod ágyéki részén, a keresztcsontnál jelentkezik, és néha annyira erős, hogy a legtöbb mozdulat lehetetlenné válik. A hátad izomzata ezen a területen összehúzódik, és ez megnöveli a fájdalmat. Amikor a fájdalom kisugárzik a fenekedbe vagy a lábadba, akkor isiászról beszélünk.
Ilyenkor jellegzetesen görbült, merev tartással tudsz csak mozogni. A köhögés, nevetés vagy tüsszentés újabb fájdalmat okozhat. Az erőlködés miatt fájdalommal járhat a székletürítés is.
Az izmok néha egyik oldalra görbítik a gerinced, az érintett oldalon a hosszú hátizmok megfeszülnek, azok feszes húrként tapinthatók. A fájdalom nem kisugárzó. A deréktájad ütögetésre, nyomásra is érzékeny.
Az ágyéki gerincfájdalmat gyakran csontritkulás által okozott csigolyatörés, megerőltetés, porckorongsérv, porckorong-kopás, a csigolyák elcsúszása, a gerinccsatorna beszűkülése, gerincferdülés és „elsődleges fájdalmas izombetegség” (fibromyalgia) okozhatja.
Az erős fájdalmat a gerincvelőből kilépő idegköteg rándulása okozza, ez a hátizomzatod görcsös összehúzódását váltja ki, a görcsös izomzat pedig nyomja a fájdalomérző idegvégződéseket.
Csigolyaív szakadás:
Csigolyaív szakadás
Az egymás felett lévő csigolyákat a csigolyaíveken lévő alsó és felső ízületi felszínek által alkotott kisízületek kötik egymáshoz. A spondylolysis a csigolyaív megszakadását jelenti. Ez a legtöbbször tünet és problémamentes, hiszen a szalagrendszered önmagában is igen erősen rögzíti a csigolyákat. Legtöbbször egy egyéb okból készülő röntgenfelvétel okán derül ki az elváltozás.
Ez lehet veleszületett, vagy szerzett, ami a lumbális gerinc extrém mértékű előre vagy hátrahajlására jöhet létre.
Azonban a csigolyaívek megszakadása (spondylolysis) rontja a gerinced stabilitását, és lehetővé teszik, hogy a felül lévő csigolya a hasüreg felé csússzon. Ez a spondylolysthesis.
Scheuermann-kór:
Scheurmann-kór
A Scheuermann féle betegség, egy veleszületett fejlődési rendellenesség, a csigolyatestek záró lemezének csontosodási zavara.
A csontosodási zavar következtében a csigolyákra ható mechanikai erők hatására a csigolyatestek előre felé (ventral) elkeskenyednek, ék alakúvá válnak. A deformált csigolyák a fiziológiás görbület valamelyik szakaszán (nyílirányú síkban) okoznak kisebb- nagyobb eltérést. A kórkép megjelenési formája egyénenként változó, általában a háti szakasz csigolyáit érinti, háti domborulatot (kifózist) okozva. Érintheti azonban az ágyéki csigolyákat is, sőt olyan eseteket is ismerünk, ahol egyetlen ék alakú csigolyára derült fény egy röntgenfelvétel során. A Scheuermann-kór tehát az esztétikai szempontból igen kedvezőtlen nagy háti kifózistól a nem látványos változatig bármilyen formában előfordulhat, és kezeletlenül gerincfájdalmakhoz vezethet.
Tünetei: A Scheuermann betegség úgy is kialakulhat, hogy a gyermeknek egyáltalán nincsenek panaszai. A szülők csak a rossz tartást, a háti domborulatot illetve a vállak előreesését észlelik. A gyakoribb változat, amikor ebben a stádiumban a gyermek fáradékony, különösen a hosszas ülés okoz problémát, fájdalmat. Az érintett gerincszakasz nyomásérzékenysége is jellemző lehet.
Csigolyacsúszás:
Csigolyacsúszás
A spondylolisthesis a csigolyacsúszást jelenti, amely többnyire a kétoldali ívszakadáshoz társul. A két elváltozás közös lényege az érintett gerinc szegment instabilitása. A spondylolysis leggyakrabban a gyakori hyperextenzióval (a derék hátrafeszülése) járó sportokban fordul elő, mint például torna, labdarúgás, műkorcsolya. Gyakrabban észlelhető serdülő, mint felnőtt sportolóknál.
A spondylolysis lényege a csigolyaív folytonossági hiánya. Lehet egy- vagy kétoldali. Utóbbi esetben fennáll a lehetősége, hogy a csigolya előrecsússzon az alatta levőhöz viszonyítva. Ha a csúszás létrejött, spondylolisthesisről beszélünk. A csúszás az élet folyamán fokozódhat. Egyes sportágakban (súlyemelés, kajak-kenu) előfordulása jellemző.
A spondylolysis alsó lumbális csigolyákon, legtöbbször (80%) az L-V ívén alakul ki. Sportorvosi jelentőségét növeli, hogy ez a terület egyébként is nagy nyíróerőknek van kitéve a legtöbb sportágban. 50 %-ban kezdete kapcsolatos a versenysporttal.
Általában fokozatosan kezdődő derékfájás az első tünet. A fájdalom terhelésre, főként az extenzióval járó mozgásokra fokozódik. Az egyoldali fájdalom egyoldali spondylolysisre utal. Végtagba sugárzó tünetek előfordulhatnak. Csigolyacsúszás esetén a csigolyanyúlványok „lépcsője” tapintható lehet. A csúszás mértéke az elváltozás súlyosságával összefügg.
Gerincferdülés (scoliosis)
Gerincferdülés